Şanlı zaferin 109’uncu yıl dönümünde Turgutlu’da çeşitli etkinlikler düzenlenecek.
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü kapsamında icra edilecek programlar; 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Alanı’nda saat 10.30’da çelenk sunma töreni ile başlayacak. Atatürk Anıtı’na sunulan çelenklerin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunacak. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar, Türkiye Harp Malülü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Turgutlu Temsilcisi Ahmet İlter ve Turgutlu Kaymakamı Selami Kapankaya tarafından yapılacak.
Günün ikinci programı Turgutlu Belediyesi Eski Mezarlık Şehitlik Alanı’nda saat 11.00’de icra edilecek. Çelenklerin Şehitlik Anıtı’na sunulmasıyla başlayacak program, Turgutlu Gıda Çarşısı İmam Hatibi Hüseyin Şentürk tarafından yapılacak Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Turgutlu İlçe Müftüsü Ömer Çoban tarafından yapılacak dua ile devam edecek. Şehit mezarlarının ziyaret edilmesi ve karanfil bırakılması ile Şehitlikteki tören sona erecek.
Programlar, Turgutlu ilçe protokolünün Türkiye Harp Malülü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Turgutlu İrtibat Bürosuna saat 12.00’de gerçekleştireceği ziyaretler ile devam edecek.
Günün son programı, Turgutlu Ticaret Odası Konferans Salonunda saat 14.30’da başlayacak. Turgutlu Kaymakamlığı koordinesinde Turgutlu Şehit Abdullah Tayyip Olçok Ortaokulu Müdürlüğü tarafından hazırlanan “18 Mart Şehitler Günü” programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak. Yapılacak Kur’an-ı Kerim Tilaveti’nin ardından, günün anlam ve önemini belirten konuşma Turgutlu Şehit Abdullah Tayyip Olçok Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Kazım Gündüz tarafından yapılacak. Okul öğrencileri tarafından “Bir Yolcuya” ve “Bayrak” adlı şiirler okunacak. Öğrenciler tarafından gösterimi yapılacak zeybek gösterisi ve “Gölgeler Aslını Yaşatır” isimli tiyatro oyunuyla program sona erecek.