DOLAR 27,1102 0.42%
EURO 28,9466 0.58%
ALTIN 1.673,13-0,03
BITCOIN 721192-1,83%
Manisa
27°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

https://mirnasbahcesehir.com/ rel="dofollow">
Turgutlu’da Çiftçiler Tarla ve Pazar Arasında ki Farktan Şikayetçi

Turgutlu’da Çiftçiler Tarla ve Pazar Arasında ki Farktan Şikayetçi

Manisa'nın biber üretim merkezlerinden birisi olan Turgutlu'da üreticiler, tarla ve pazar arasındaki farka tepki gösterip, vatandaşların uygun fiyatlı ürünler alabilmesi için denetimlerin arttırılmasını istedi.

ABONE OL
Ağustos 26, 2023 13:35
Turgutlu’da Çiftçiler Tarla ve Pazar Arasında ki Farktan Şikayetçi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Manisa’nın biber üretim merkezlerinden birisi olan Turgutlu’da üreticiler, tarla ve pazar arasındaki farka tepki gösterip, vatandaşların uygun fiyatlı ürünler alabilmesi için denetimlerin arttırılmasını istedi.
Tarladan 15 liraya alınan Frenk cinsi biberinin, büyükşehirlerde 40 liraya satıldığını iddia eden Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, 2 liraya alınan domatesin ise pazarda 15 liradan satıldığını belirtti.
– Fabrikalar Anlaşarak Fiyatları Düşürdü
Sezonda yaşanan aşırı yağışlar nedeniyle, bağlarda olduğu gibi biber ve domateslerde de mantar hastalığı yaşandığını, verimin buna bağlı olarak düşük olduğunu ileri süren Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, “Verim düşüklüğü ile birlikte bu yıl, geçtiğimiz yıla oranla biber fiyatlarıda oldukça düşük olarak gitmektedir. Geçtiğimiz yıl hem verim yüksekti, hemde fiyatlar daha iyidi. Jalapone cinsi biber geçtiğimiz yıl 10 liradan satılıyordu. Bu sene biberler, arz talep dengesi ve fabrikalarında bir araya gelip, kendi aralarında yaptıkları anlaşmalar, fiyat düşürme politikalarından dolayı 7 liraya düştü. 250 dönüm arazide benimde üretimini yaptığım Frenk cinsi biber, bu yıl 15 liradan satılmaktadır. Verim kaybı yaşamıza rağmen, yine fabrikalar bir araya gelerek geçtiğimiz yıl 25 lira olan fiyatları 15 liraya çektiler. Bunun için sıkıntı yaşamaktayız.”
– Tarlada 15 lira, Büyükşehirlerde 40 Lira
Tarla ve perakende arasındaki fiyat farkının oldukça yüksel olduğuna ileri süren Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, “Bizim üretmiş olduğumuz biber, çeşidine göre 8 ila 15 lira arasında değişen fiyatlardan alınıyor. Şuan ülkemizde vatandaşlarımıza ise 40 liradan satılmaktadır. Biz bu arazilerde 1 yıl boyunca fidanı, gübresi, elektriği, mazotu, işçiliği ile ürettiğimiz ürünleri 15 liradan satarken, aracılar bizden aldıkları ürünleri büyükşehirde 40 liradan satılmaktadır. Bu aradaki farkı kim almaktadır.”
– Denetimler arttırılmalı
Türk çiftçilerinin vatandaşlara uygun fiyatlı ürün temini için çalıştığını savunan Şenol, “Tarlada 2 lira olan domates, pazarda 15 liradan satılmakta. Yazıktır, günahtır birazda halkı düşünmek lazım. Biz çiftçiler olarak haklımızı düşünüyoruz. Uygun fiyatlı ürün üretiyoruz ama pazarda 25 lira. Bu aradaki fark nereden geliyor. Hükümetimize, Belediye Başkanlarımıza, Zabıtalarımıza ve diğer kamu kuruluşlarına sesleniyorum, bu rantı kimler bölüşüyor. Çiftçinin elinden çıkan malı, bu kadar pahalı kimler yedirtiyor. Yazıktır, günahtır. bunlar biran önce denetim altına alınmalı ve halkımızda ucuz ürenler almalıdır” dedi.

– Haber : Kamil TEKMEN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r