6 YAVRUSU OLAN 'ÇAKIL' İSİMLİ KÖPEĞİN TURGUTLU BELEDİYESİ EKİPLERİ TARAFINDAN İĞNE İLE ÖLDÜRÜLDÜĞÜ İDDİA EDİLDİ
Manisa'nın Turgutlu ilçesinde, vatandaşlar tarafından bakılan 6 yavrusu olan sokak köpeğinin belediye ekipleri tarafından öldürüldüğünü iddia eden vatandaşlar tepki göstererek şikayetçi oldu.Selvilitepe Mahallesi Çağdaş Sokak üzerinde site sakinleri tarafından bakılan 6 yavrusu bulunan sokak köpeği iddiaya göre Turgutlu Belediyesi ekipleri tarafından iğne ile vurulup uyutulduktan sonra öldü. Yaşanan duruma tepki gösteren vatandaşlar yetkilileri göreve davet etti.Yaşanan olaya tepki gösteren site sakinleri adına açıklamada bulunan Gülseren Aydikengül "Dün gece beslediğimiz ve büyüttüğümüz hayvanımız çok yanlış bir şekilde uygulama yapıldı. 2 yıldır baktığımız hayvanımız, 2 ay önce doğum yaptı. Çocuklarla ve diğer canlılarla iyi anlaşan bir hayvandı.Dün gece evimize geldiğimizde komşumuz, hayvanımızın alındığını kötü muammele uygulandığını, tüftüf ile vurulduğunu, yavruların ise kuyruklarından sallanarak arabaya atıldığını söyledi. Hemen aşağı indik ve kapıları kapalı olan Turgutlu Barınağına ait olan araçla karşılaştık. İçerisinde 3 tane görevli vardı. Hayvanımızı neden aldığımızı sorduk. Ellerinde belge olduğunu hayvanı almak zorunda olduklarını belirttiler. Bize bir ailenin çocuğunu aşağıya rahatlıkla indiremediğinden dolayı şikayet geldiğini söyledi. Bunun yalan olduğunu hayvanın çocuklarla iyi anlaştığını hatta kendi yavrularıyla birlikte kedileri bile emzirdiğini söyledik. Yaşanan tartışmalar sonrasında site sakinlerinde aşağıya inince görevliler olayın ciddiyetine vardırlar ve yavruları verip gitmek istediler. Buna itiraz edip arabaya gittiğimizde yavruları gördük, yan kapıyı açtığımızda ise ismi Çakıl olan hayvanımızın uyutulmuş olduğunu gördük. Bu hayvan saldırgan bir hayvan değil. Yasalara göre saldırmayan bir hayvana veteriner olmadan uyutucu ilaç verilemez. Bizim hayvanımıza ne ilaç verdiklerini söylemeden uyandırmadan buradan uzaklaşıp gittiler. Kendi veterinerimizi çağırdık ve 1 saat sonra öldüğünü öğrendik. Emziren hayvan yavrularının yanında öldü. Yavrularını ise zor kurtardık. Ayrıca 6 yavrumuzdan 2'si kayıp, yavrularımızı da geri getirsinler. 2 yavrumuzun akıbetini halen bilmiyoruz. Bu insanların yaptıkları bu uygulamadan dolayı cezalandırılmalarını istiyoruz. Hiçbir hayvanı uyutmaya hakları yok. Araçtan inilmeden hayvanları vuruyorlar."Nurseli Aksoy isimli vatandaş ise "Veteriner gözetimi olmadan iğne yapılamaz. Bu araçtaki 3 kişi de vasıfsız elamandı muhtemelen, çünkü ben onlara görevlerini ve eğitimlerini sorduğumuzda arkalarını dönüp gittiler. Veteriner hekim olmadan bu belediye nasıl uygulama yapıyor. Ben bu belediyeye güvenmiyorum. Denetlensin. Bir sürü imkanınız var, açılışa gidebiliyorsunda, bir barınağı denetlemeye gelince gidemiyorsan sorun en baştadır. Bize bir açıklama yapsınlar" dedi.
- Haber: Kamil TEKMEN