DOLAR 27,0309 0.11%
EURO 28,8031 0.06%
ALTIN 1.674,260,04
BITCOIN 730684-1,03%
Manisa
28°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

https://mirnasbahcesehir.com/ rel="dofollow">
Turgutlu Cemevi ve Kültür Sanat Merkezi’nin Temeli Atıldı

Turgutlu Cemevi ve Kültür Sanat Merkezi’nin Temeli Atıldı

ABONE OL
Temmuz 27, 2023 14:17
Turgutlu Cemevi ve Kültür Sanat Merkezi’nin Temeli Atıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Turgutlu Belediyesi tarafından Selvilitepe Mahallesinde hizmete sunulacak Cemevi ve Kültür Sanat Merkezi’nin temel atma töreni gerçekleştirildi. Törende konuşma yapan Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, “Alevi inancının mayası olan insan sevgisini, toplumumuza yeniden öğretmeliyiz. Farklılıklarımızı birer ayrışma değil, zenginlik olarak kabul eden hoşgörü anlayışını çoğaltmalıyız. Turgutlu Belediyesi olarak hiçbir ayrım yapmadan tüm kesimleri kucaklayan bir anlayışla her bir hemşehrimizin yanında olduğumuz gibi Alevi kardeşlerimizin de yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Turgutlu Belediyesinin önemli bir sorunu daha çözüme kavuşturacağı Cemevi ve Kültür Sanat Merkezi projesinin temelini düzenlenen törenle atıldı. Selvilitepe Mahallesinde hayata geçirilecek olan Cemevi ve Kültür Sanat Merkezi projesi, bodrum, zemin ve 2 kat olmak üzere toplam inşaat alanı 664 m2 olarak planlandı. Cemevi ve Kültür Sanat Merkezi’nin içerisinde cem salonu, 3 adet kurs odası, idari bölüm, mutfak, yemekhane, gasilhane, morg ve depo da bulunacak. İşin toplam bedelinin 6 milyon 675 bin TL olduğu projenin 180 günde tamamlanması planlanıyor.

“Cemevi ve Kültür Sanat Merkezi projemiz ile Alevi canlarımızın ve bu inancı benimseyen vatandaşlarımızın önemli bir sorununu ortadan kaldıracak adımlarından birini atıyoruz”

Cemevi ve Kültür Sanat Merkezi’nin temel atma töreninde konuşma yapan, merkezin birlik ve beraberliğin, kardeşliğin, dayanışmanın ve yardımlaşmanın artacağı ve Turgutlu halkının gönül ikliminde buluşabilecekleri bir merkez olacağının altını çizen Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, “Halkımıza her alanda en iyi hizmeti verme ilkesiyle, gece gündüz mesai mefhumu gözetmeksizin çalışırken dini ve kültürel alanlarda da insanımızı esas alarak çalıştık. Betona değil, insana yatırım yaptık. Cemevi ve Kültür Sanat Merkezi projemiz ile Alevi canlarımızın ve bu inancı benimseyen vatandaşlarımızın önemli bir sorununu ortadan kaldıracak adımlarından birini atıyoruz. Halkımıza verdiğimiz sözleri yerine getirmenin haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

“Cemevleri bir ibadethanedir. Alevi inancının mayası olan insan sevgisini, toplumumuza yeniden öğretmeliyiz”

Konuşmasında cemevlerinin ibadethane olduğunu vurgulayan Başkan Çetin Akın, şunları söyledi:

Ülkemiz, farklı kültürlerin buluştuğu eşsiz bir mozaiğe sahip. Alevi kardeşlerimiz de bu mozaiğin en önemli parçasıdır. Ne yazık ki bir süredir, dini ve kültürel değerler üzerinden şekillenen toplumsal bir kutuplaşma ile karşı karşıyayız. Siyaset arenasında oluşan nefret dili, ayrışmanın ve ötekileştirmenin her geçen gün sertleşmesine yol açıyor. O yüzden Cemevleri bir ibadethanedir. Alevi inancının mayası olan insan sevgisini, toplumumuza yeniden öğretmeliyiz. Farklılıklarımızı birer ayrışma değil, zenginlik olarak kabul eden hoşgörü anlayışını çoğaltmalıyız. Turgutlu Belediyesi olarak hiçbir ayrım yapmadan tüm kesimleri kucaklayan bir anlayışla her bir hemşehrimizin yanında olduğumuz gibi Alevi kardeşlerimizin de yanlarında olmaya devam edeceğiz.”

Başkan Çetin Akın konuşmasında ayrıca dört yıl boyunca yapılan hizmetler, kente kazandırılan, yapımı devam eden ve başlayacak olan projeler hakkında da bilgileri konuklara aktardı.

Alevi Camiası’ndan Başkan Çetin Akın’a anlamlı teşekkür

Cemevi ve Kültür Sanat Merkezi projesinin temel atma töreninde konuşmalarını yapan Turgutlu Alevi Bektaşi Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Hüseyin Tekin, Turgutlu’nun Alevi Dedesi Ünsal Yılmaz, Anadolu Alevi Canlar Federasyonu Başkanı Zeynel Şahan, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Mustafa Arslan ise hayata geçirilecek olan Cemevi ve Kültür Sanat Merkezi’nin sevgi, hoşgörü, barış, kardeşlik ile birlik ve beraberliğin yuvası olması temennisinde bulunarak bu önemli ve anlamlı projesinin mimarı olan Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın’a teşekkürlerini ilettiler.

“Cemevi ve Kültür Sanat Merkezi Turgutlu’nun birleştirici gücü olacak”

Temel atma törenine katılan ve konuşma yapan Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu ise, “Çetin Başkanımı kutlamak istiyorum. Bize çok öğretileri var. Belediyenin her kademesinde görev almış ve belediyeciliği iyi bilen, bizim önümüzü açan bir belediye başkanına sahipsiniz ve Turgutlu olarak çok şanslısınız. Burada cemevi var ama kültür ve sanatta bir arada. Bu merkez, ‘bir çift mavi gözün’ emrettiği gibi bizi çağdaş muasır medeniyet seviyesine götürecek ve bilim yuvası olacak. Bir çift mavi gözün ışığında, Alevi Bektaşi kültüründeki eline, beline, diline sahip olan gençler yetişecek. Cemevi ve Kültür Sanat Merkezi, Turgutlu’nun birleştirici gücü olacak. Bu ince düşüncesinden ve partimizin politikalarına uygun davrandığından dolayı Çetin Başkana teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Osman Yılmaz ile Zafer İnce tarafından türkülerin de söylendiği temel atma töreni, butona basılmasının ardından sona erdi.

Başkan Çetin Akın 24 Temmuz Basın Bayramı’nı unutmadı

Başkan Çetin Akın, temel atma töreninin sonunda ise 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla programı takip eden Anadolu Ajansı Turgutlu Muhabiri Kamil Tekmen ve Turgutlu Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Bülent Gökmen ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Sorumlusu Emrah Kanık’a çiçek takdim ederek Basın Bayramı’nı kutladı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r